ناهوک آنلاین

شعری در مورد روستای ناهوک با عنوان سلام همشهری

سلام همشهری

 

سلامی به نسیم صبحگاهی ات         بر آب و هــــــوای خوش بهاریت     

به جنـــــگل و کـــــــوه ودشــتت          به نغــــمه دلـــربای قنــــاریت

به همشــــهریان سخت کوشت           به چشمه زلال و دریاچه جاریت

بر جــلوه نامــدار یادگار کـــــهنت           نــگاران آن اثر نقش و نگـــاریت

بر کیمیای مدفون سنگ گرانیت            کوه سفیدمیراث چشم انتظاریت

زمحصولاتش انواع میوه موجود             بجز با أنب و موز شد ناسازگاریت

در نخلستانش خرمای صادراتی و مقوی         ماکیلی،گشت هم نصیب گوشه وکناریت 

باشندگانش اهل وفا وکرم از قديم       مهمان نوازی و سخاوت سنت ساریت

الهی بر شهر ما احسان کرده ای     زبان گــــــوید مداوم شــــــکر گذاریت

بار الها شهر ماز علم وعمل آباد گردان    دلشاد دوستانش وبر دشمنان باد خاریت

 

شاعر : حافظ عبدالغفور نصرت زهی

 نقل از : نشریه شمیم ایمان

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 27 مهر1389ساعت 22:45  توسط ناهوک آنلاین  | 

معرفی روستای ناهوک همراه با تصاویری از روستا

معرفی روستای ناهوک

ناهوک یکی از دهستانهای شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان ایران است. این دهستان در بخش مرکزی شامل دو روستای کوچک‌تر به نام های «کوپک» در قسمت جنوبی و «کوشکوک» در بخش شمالی است که در میان این دو روستا باغها و نخیلات قرار دارند و جوی آبی از میان باغات از سمت غرب به شرق روستا تا زمینهای کشاورزی جریان دارد. این روستا در میان دره‌ای قرار گرفته که در قسمت مرکزی دره رودخانه فصلی نسبتاً بزرگی قرار داردو به هنگام بارندگی پر از آب می‌شود و منازل مسکونی و زمینهای کشاورزی و باغات در کوهپایه قرار گرفته اند و جمعیتی در حدود 6500 نفر ودارای آب وهوای گرم و خشک می باشد .این روستا از خوش آب و ها ترین روستا های سراوان است و مسافران زیادی به خصوص در فصل تابستان از این روستا بازدید می‌کنند.

 

آثار باستانی روستای ناهوک

از آثار باستانی روستای ناهوک می توان به قلعه ناهوک و مسجد قلعه و سنگ نگاره های دره نگاران ناهوک می توان نام برد . که سنگ نگاره های دره نگاران در زیر به تفصیل توضیح داده شده است .

قلعه ناهوک

قلعه ناهوک

 قلعه ناهوک

 

نمایی از خارج مسجد قلعه ناهوک

 نمایی از خارج مسجد قلعه ناهوک

 

نمایی از بیرون 
مسجد قلعه ناهوک

نمایی از داخل مسجد قلعه ناهوک

 

سنگ نگاره های ناهوک   

     سنگ نگاره‌هاي دره نگاران ناهوك شهرستان سراوان يادگار هزاره‌هاي پيش از تاريخ است.

"نگاران" همان گونه كه از نام آن پيداست برگرفته از نگارگري‌هاي اصيل و تحسين برانگيز نگارگرهاي دوران‌هاي گذشته خصوصا پيش از تاريخ است .

دره نگاران ناهوك سراوان رادر واقع بايد يك نگارخانه‌از نگاران هزاره‌هاي گذشته اين منطقه دانست .

در اين محل انبوهي از نقوش اصيل و قابل مطالعه وجود دارد كه با توجه به منطقه نسبتا محدود آن با دارا بودن چندين هزار نقش و نگار بايد آن را بزرگترين مجموعه سنگ نگاره شناخته شده در ايران محسوب كرد.

به عقيده كارشناسان با اندكي تامل به مجموعه نقوش دره نگاران مي‌توان دريافت كه مهاجران ومهاجمان درهزاره قبل از ميلاد مسيح به اين سرزمين وارد شده‌اند.

نقوش دره نگاران كه اكثرا نقوش انساني و حيواني هستند به سه دوره قديم ،ميانه و جديد تقسيم مي‌شوند كه دروه قديم به حدود هزاره‌هاي چهارم تا هشتم برمي گردد.

اهالي روستاي ناهوك سراوان از نقوشي كه بر سينه اين صخره نقش بسته به نام "سنگ پير گوران" ياد مي‌كنند و اعتقاد دارند اين نقوش را غير مسلمانان (زرتشتي) در اين محل حك كردند.

سالخوردگان و پیرمردها و کماشان روستا ی ناهوک که از انها سوال میکردم چنین می گفتند که  پدران آنها اين نقوش را ديده و از آن ياد كردند و در هر صورت قدمت اين نقوش را به گذشته‌هاي بسيار دور نسبت مي‌دهند.

و این نقش ها انساني به صورت ملبس يا برهنه و نقوش حيواني مانند اسب، خر وحشي، مار،گاو، سگ ،روباه و غيره را مي‌توان مشاهده كرد.

روستاي ناهوك در  ۳۵كيلومتري شهرستان سراوان واقع شده‌است و مردمی مذهبی و متدین و با  فرهنگ هستند و روستای با آب تمیز و کشاورزان عالی در منطقه وجاهای نفریخی و سیاحتی این روستا را دو چندان کرده است كه وجود منابع غني اين منطقه را تبديل به سبز و خرم‌ترين مناطق و از قطب‌هاي كشاورزي در  شهرستان سراوان می گویند و روز به روز در حال ترقی می باشد.

 

طبق  اسناد تاریخی در قدیم نام ناهوک  ،  نصرت آباد بوده و به دلایلی که نمی دونم چیست تغیر اسم داده شده و به ناهوک امروز شده است  دراین روستا قوم های  با شهرت نصرت زهی و ندرت زهی و نصرتی و نصرت و ارباب و دهقان زهی  و ملازهی و غیره نام برد  و مردمی کشاورز و متدین و مذهبی دارد که جوانان با فرهنگ و تحصیل کرده نیز در این روستا  یادشده است. و منطقه سردشت که

 میانه ای از اعتدال طبیعت است در روستای ناهوک واقع است  که دارای دیدنیهای زیبای همچون سیکندر و چاه واجه و دروازه دلینوک و معروفت تر از همه  آبشار چوتین گون نام برد.

 

نگاران چیست؟

نگاران مجموعه از سنگ نوشته ها وکتیبه های به زبان تصویر است که در دنیا بی نظیرند . این مجموعه به عنوان بزرگترین مجموعه نوشته های باستانی در خاورمیانه و در تمدن شرق محسوب می شود. بر اساس اعلام نظر کارشناسان باستان شناس  سیر تاریخی این سنگ نوشته ها از پیش از تاریخ تا زمان ساسانیان است. جالب است بدانید این مجموعه حتی در آثار باستانی استان ثبت نگردیده است اما شهرت جهانی دارد.

با توجه به مطالعات محدود صورت گرفته در دره نگاران این سنگ نوشته های موجود در جهان منحصر به فرد اعلام شده اند.و ما و مردم ناهوک تلاش می کنیم این سنگ نگاره های در جهان به ثبت برسند تا سیاستمدارن و افراد سیاحتی از این منطقه دیدن کنند بنابراین باید تلاش کنیم اول این سنگ نگاره ها در جهان به رخ همه کشیده شوند تا مردم به دیدن این سنگ های جالب که روی قسمتی از روی کوه هک شده اند دیدن کنند این سنگ نگاره ها از موقعی که اقای واحدی ازگروه صبح ایران که چند سال قبل در تلویزیون بودند و امروز هم هستند به این منطقه برای جمع آوری خبر رفته بودند شهرت بیشتر یافت و امروزه بعد از ایشان کسی به دیدن این منطقه یا خبر یا گروه تلویزیونی برای برنامه هایش به این منطقه نیامده اندباید دولت به خصوص میراث فرهنگی یک فکری برای این منطقه بکند و گرنه روز به روز این سنگ نگاره رو به نابودی هستند و اقای مهندس بزرگزاده در حال مستندی هستند درباره این سنگ نگاره ها کی نمی دونم اماده هست یا نه ؟

 

نگاران کجاست؟

نگاران دره ای است زیبا اما با محیط کویری که در گذشته سرسبز و شکارگاهی عظیم بوده است . این دره زیبا در کوه های سردشت  ناحیه ناهوک شهرستان سراوان قرار داردو در این منطقه جاهای تفریحی زیادی وجود دارد که می توان چند تا از معروف ترین انها سیکندر" چاه واجه" و ابشار چوتین گون" نام برد .

نگار در نگاران  حکایت فرهنگ است فرهنگی به استواری تاریخ و تمدنی درخشنده و تابناک ، نگار در نگاران مجموعه ای است از تلاش مردمان بلوچ  برای بودن وماندن.

از مهمترین مناطق شهرستان سراوان که در آن از اینگونه سنگ نـگاره ها شناسایی شده، می توان به کوه مهرگان ،دره کندیک ، دره شیر و پلنگان دره دار ، دره درو ، دره هلی ، کوه تونان سب و سوران و نقاشی های صخره ای پیرگوران ، روستای ناهوک سنگ نگاره های سر دشت ناهوک ، دره نگاران و گشت اشاره کرد.
نقوش این سنگ نگاره به ادوار مختلف زندگی بشر از حدود 10هزار سال قبل تا دوران معاصر تعلق دارد که ایجاد برخی نقوش جدید باعث محو نقوش قدیمی تر شده است.
به درستی با این همه عظمت می توان نگاران را بزرگترین مجموعه معرفی و شناخته شده سنگ نگاره درایران معرفی کرد که در واقع نگار خانه ای زیبا و جالب توجه از نگار گران هزاران سال گذشته را در معرض دید علاقه مندان قرار داده است.
تعطیلات نوروزی فرصت مناسبی است تا گردشگران با مشاهده این مناظر بدیع، از تاریخ و عظمت زیبایی های این گوشه از ایران زمین دیدن کنند.

سو سه پل ناهوک - خروجی ناهوک به جالق

 

برای دیدن تصاویر بیشتر از روستای ناهوک بهادامه مطلب مراجعه کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 4 اردیبهشت1389ساعت 22:26  توسط ناهوک آنلاین  | 

عکس هایی از آب قنات ناهوک

عکس هایی از روستای ناهوک

 

آب قنات ناهوک 1

آب قنات ناهوک

 

آب قنات ناهوک تصویر شماره 2

قنات ناهوک

 

آب قنات ناهوک تصویر شماره 3


قنات ناهوک

 

آب قنات ناهوک تصویر شماره 3

 

قنات ناهوک

 


آبتنی بچه ها در قنات


ناهوک

 قنات

 آب قنات ناهوک

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 9 آذر1388ساعت 22:43  توسط ناهوک آنلاین  | 

معرفی روستای ناهوک

ناهوک یکی از دهستانهای شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان ایران است. این دهستان در بخش مرکزی شامل دو روستای کوچک‌تر به نام های «کوپک»در قسمت جنوبی و«کوشکوک»در بخش شمالی است که در میان این دو روستا باغها و نخیلات قرار دارند و جوی آبی از میان باغات از سمت غرب به شرق روستا تا زمینهای کشاورزی جریان دارد. این روستا در میان دره‌ای قرار گرفته که در قسمت مرکزی دره رودخانه فصلی نسبتاً بزرگی قرار داردو به هنگام بارندگی پر از آب می‌شود و منازل مسکونی و زمینهای کشاورزی و باغات در کوهپایه قرار گرفته اند.این روستا از خوش آب وها ترین روستا های سراوان است و مسافران زیادی به خصوص در فصل تابستان از این روستا بازدید می‌کنند.
+ نوشته شده در  یکشنبه 12 مهر1388ساعت 22:45  توسط ناهوک آنلاین  |